Chránime našich pacientov
Projekt Chránime našich pacientov organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS) s cieľom upozorniť primárne lekárov, sestry a ďalších zamestnancov zdravotníckych zariadení na potrebu očkovania sa proti chrípke.
V sezóne 2024/2025 prebieha už 10. ročník projektu. Aj tentokrát majú zdravotnícke zariadenia možnosť zapojiť sa.
Cieľom projektu je aktivizovať zdravotnícke zariadenia, aby vo svojich pracovných kolektívoch vnímali očkovanie proti chrípke nielen ako ochranu samých seba, ale aj a najmä ako ochranu svojich pacientov.
Princíp ochrany v zdravotníckom zariadení
Očkovanie proti chrípke nie je iba ochranou samotného očkovaného, ale je aj ochranou pre jeho okolie. Očkovaný človek vírus neprenáša.
V zdravotníckych zariadeniach, najmä v tých, kde ležia pacienti s chronickými ochoreniami (ochorenia dýchacieho systému, srdcovocievneho systému, endokrinného systému, ochorenia pečene, obličiek alebo neurologické a neuromuskulárne ochorenia), môže mať chrípka veľmi vážne následky. Vírus chrípky predstavuje pre takýchto pacientov veľmi vysoké riziko, keďže ich imunitný systém je oslabený ochorením a často aj samotným vyšším vekom.
Úlohou lekárov je minimalizovať možnosť prenosu neželaných infekcií (vrátane chrípky) na pacienta. Jedným z najdôležitejších opatrení je pritom očkovanie proti chrípke. Čím viac zdravotníckych pracovníkov bude očkovaných na pracovisku, tým väčšia bariéra sa vytvára medzi vonkajším prostredím, potenciálnou vírusovou chrípkovou nákazou a pacientom.
Lekár v zdravotníckom zariadení
- Má dodržiavať vo zvýšenej miere pravidlá hygieny a bezpečnosti pri práci.
- Je správne, ak sa zaočkuje proti prenosným ochoreniam vrátane aktuálneho očkovania proti chrípke.
- Dbá na základné protiepidemické režimové opatrenia na pracovisku.
- V prípade vlastného vírusového ochorenia upozorní zamestnávateľa a kolegov na možnú hrozbu, nechodí na pracovisko, ale lieči sa doma.